tamasidr.hu    veganelet.hu    orvosokatisztanlatasert.hu    drtamasiajurveda.hu    szkitaegyesulet.hu    magyarintegrativmedicinaszovetseg.com

A koronavírus-világjárvány lelki feldolgozása gyermekotthonokban és lakásotthonokban élő gyermekek alkotásain keresztül

A Csontváry Képzőművészeti Stúdió a Gyermekvédelmi Központ Baranya Vármegyei gyermekotthonaiban, megyei lakásotthonaiban folytat képző-művészetterápiás foglalkozásokat, (Pécsen, Komlón, Pécsváradon, Bogádon, Szentlőrincen, Szigetváron, Mohácson stb.) Idén új kihívást jelentett a koronavírus-járvány. A karantén időszakok alatt a gyerekek gyakorlatilag a közel 2-3 hónap alatt bezárva éltek a gyermekotthonokban, lakásotthonokban, nem mehettek ki az utcára, nem fogadhattak hozzátartozót sem. A bezártság ideje alatt nőt bennük a szorongás és az agresszió, amelyet csökkenteni tudtak művészetterápiás foglalkozásaink. Akkora volt a rajzolásra, az igényük, hogy naponta 3-4 órán keresztül is alkottak, alig győztük őket anyaggal, eszközzel, és új feladatokkal ellátni. Nagyon intenzívek voltak ezek az idők. Egyértelmű számomra, hogy a karantén időszakok alatt megnövekszik az igény a gyermekvédelemben élő serdülőkben az alkotásra, a megszokotthoz képest.

Természetesen a COVID-vírusjárvány erősen megváltoztatta a gyerekek életét, gondoljunk csak az oktatásra, ami online lett. Az elején különösen megviselte őket a bezártság a karantén idején, később már hozzászoktak. Nagyon hiányzott nekik, hogy szeretteikkel, hozzátarlózóikkal, barátaikkal személyesen nem találkozhattak, csak online tarthatták velük a kapcsolatot, ami nem elégítette ki kapcsolati igényeiket.

A művészetterápiás foglalkozásokon készültek szokványos tematikus alkotások is, amelyeken a leíró jelleg dominál a világjárvány új szimbólumai feldolgozásaként, melyhez kiindulópontként mintákat kerestek az interneten. A fokozódó szorongás hatására ugyanakkor, igen drámai alkotások is születtek. Érdekelte őket, hogy maszkban hogyan lehet az érzelmeket kifejezni, vagy éppen az arcnélküliséget fejezték ki, mivel a maszkviselés tömeges hatására, egyfajta elszemélytelenedés jött létre a társadalomban. A COVID-19 vírus elektromikroszkopikus alakjának, képi megjelenítése pedig a groteszkséget hívta életre a humor segítségével. Máshol a szürrealista stílusú képek a tömeges elhalálozással szembesítenek bennünket. De népművészet formavilágára emlékeztető covid-ornamentikák is alakultak. Az alkotások egy része a globalitás jegyében zajlik, az egész földgolyót érintő gondolatok félelmek és szorongások jelennek meg rajtuk. Kapcsolati problémák is kifejezésre jutnak, nem tudnak találkozni azok, akik szeretik egymást. A fenyegetettség szörnyek, mitológiai alakok formájában is megjelenik a rajzokon, amelyeken a halálos vírus, mint gonosz szörny jelenik meg, de a modern hős lovag megküzd vele, vagy éppen egy angyal siet az emberek megmentésére.

Platthy István művészetterapeuta

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram